Buďte sebevědomí a nebojte se zdánlivých autorit

Michal Bláha

Michal Bláha, český IT podnikatel, a jak on sám říká, aktivní občan. Vadí mu neefektivita a mizerná elektronizace státní správy. Pomocí svých profesních znalostí se snaží pomoct úřadům, jak se zlepšovat. V poslední době vzbudil mediální ohlas hlavně tím, že vytvořil aplikaci kontrolní služby EET a uvedl do provozu nadstavbu nad registr smluv HlidacSmluv.cz, kde si může každý občan najít smlouvy, které státní instituce uzavřely.

Proč Vás zajímá právě tohle téma?

Protože je potřeba toto zlepšit. Stát je neefektivní. Stát je 100 let za opicemi a zaspal snad všechny moderní trendy. A má obrovský mentální problém. Není si totiž vědom toho, že je službou pro občana. Já si myslím, že tou službou by měl a musí být. Musí poskytovat lepší služby, ale teď dodává službu takovou, jakou se mu zachce, a je mu jedno, že je nekvalitní.

Jaký cíl má Vaše aktivita?

Změnit chování statní správy třeba tím, že zveřejní více informací, než na co je zvyklá. Že začne jinak přistupovat k IT systémům. Že pro něj začnou fungovat standardy dnes běžné v soukromé sféře. Mým cílem je ukázat státní správě, jak by to měla dělat, a doufat že alespoň něco z toho se chytne.

Jak toho chcete docílit?

Za 1: Když vidím nějaké chyby, snažím se je medializovat, a také na ně upozorňovat úřady a nabízím jim řešení, inspiraci. Nejde jen o kritiku pro kritiku.
Za 2: Setkávám se s úředníky, snažím se pochopit jejich omezení a úhel pohledu a společně nacházet řešení.

Jakou vidíte odezvu?

To nelze generalizovat. Třeba velké úřady jako ministerstva mají poměrně arogantní postoj. Pokud člověk poukazuje na jejich chyby, jejich reakce je převážně povýšená, arogantní. Na druhou stranu jednotliví lidé, se kterými se potkávám, většinou můj názor zajímá. Vždy, když setkání končí, z toho mám dobrý pocit. Otázka je, co a kdy se převede do praxe. Problém je, že to je jen zlomek. Chci být jeden z kamínků zlepšení celku.

Snažíte se lidem vlastím příkladem ukázat, že komunikovat s úřady jde? A že jde změnit to, co Vás štve?

Snažím se ukázat, že je zbytečné, hloupé a špatné nechat si něco líbit. Občan má za svá práva bojovat. Nejsme nevolníci, ale klienti státní správy, tudíž se jako klienti musíme chovat.

Proč jsou úřady tak neochotné?

Podle mně je to dané historicky. Stát tady nebyl pro občany, ale občané pro stát, a to nejen v rámci socializmu, ale třeba i za posledních 10 let. I když se třeba změní zákon, zbývá ještě změnit postupy, připravit je na digitalizaci… Tohle bude ještě trvat dlouho. Problém je, že nevidím lídra, který by řekl, jak by měl stát za 10 let vypadat. Každý politik si urve jen kousek a o ten se jakoby stará, ale my potřebujeme změnit celek.

Přemýšlíte o vstupu do politiky?

Ne. Přemýšlím o vstupu do státní správy. Nejsem politicky dobře organizovatelný. Jsem ale ochoten státu pomoct: nechat se zaměstnat. Ale musí to být pozice efektivní, kde půjde věci změnit.

Je to proto, že by jste nebyl zvyklý se politicky přizpůsobovat?

Já si nemyslím, že efektivita státu je politická věc. Tou by mohlo být třeba úroveň sociálního státu. Efektivita a elektronizace státní správy je základní věc. Možná by byla jednou z možností být ve straně a něco ovlivňovat, ale já se necítím na to celý den někde u stolu hlasovat.

CO je to hlídač EET?

Aplikace, která sleduje dostupnost serveru EET, který zjišťuje, jak rychlý a funkční systém je. Snaží se zcela simulovat chování zákazníka nebo pokladny. EET je unikátní v tom, že je to poprvé, kdy stát v reálném čase online sbírá data od podnikatelů. Doteď byl zvyklý na nárazové přívaly informací třeba jednou měsíčně, čtvrtletně, ročně, jak je tomu například u daňového přiznání. Monitor takového systému bývá jeho běžnou součástí. Stát to ale neudělal, neví jak na to. Tak jsem to za něj udělal já. A už vím, že finanční úřad připravuje svůj vlastní monitor. Přesto si myslím, že je dobré mít i další nezávislé nástroje.

Registr smluv?

Je to hodně důležitý zákon, který zprůhledňuje veškeré smlouvy, na kterých se stát podílí. To, co jsem udělal já, je nadstavba nad registrem smluv, která veškerá data utřídí a zprůhlední, propojí s ostatními rejstříky. Tím zvýší kontrolu občanů nad státem, to je primární cíl. Je to pro občany, novináře a vlastně všechny aktivní lidi, kteří chtějí mít jistotu, jestli s jejich penězi nakládá stát efektivně.

Co vám dalo jiskru být aktivní?

Myslím, že stát je dlouhodobě neefektivní. Platíme za některé věci moc a pak nám chybí na investice. Impulz byl obecná nespokojenost, a protože celý život působím v IT oboru, měl jsem k tomu blízko. Když vidím státy jako Austrálie, Kanada, dokonce Estonsko, které jsou před námi o 10 let napřed, nevidím důvod, proč bychom měli být pozadu. Zvlášť když soukromá IT sféra patří k světové špičce. Státní sféra je na tom hůř než polovina afrických států, v žebříčku elektronizace jsme na 50. místě někde mezi Ghanou a Egyptem.

Považujete se za šíleného?

NE. Považuji se za zodpovědného.

Co vás v životě nejvíc baví?

Vytvářet nové věci a vylepšovat okolí, ať už v byznyse nebo jako občan.

Co vám dává energii?

Když má moje práce odezvu.

Jaké máte nejbližší cíle?

Zefektivnit státní správu. To je můj úkol na nejbližší 2-3 roky. Pokud se mi to nepodaří, doufám, že moji iniciativu převezmou podobně zapálení lidé. Stále hledám spolupracovníky. Když to děláte sám, je to jen čirý aktivizmus a o to mi nejde.

Jak by vám s tím ostatní mohli pomoct?

Té práce je tolik, že úplně každý, kdo chce, mi může pomoct. Všechny moje kontakty jsou veřejné na webu. Kdo má zájem, ať mi napíše.

Co byste rád vzkázal ostatním?

Buďte sebevědomí a nebojte se zdánlivých autorit. Zpochybňujte jejich autoritu. Oni mají jenom takovou autoritu, jakou si zaslouží. Když vám úředník řekne něco, co je špatně, nesmiřte se s tím! Stát je tady pro nás, ne naopak!

 

Zaujal vás rozhovor? Spojte se s Michalem:

Webové stránky: http://michalblaha.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/Michalblaha

Twitter: michalblaha

Email: michal@michalblaha.cz