Nenechat se odradit

Věra Konůpková

Toulcův dvůr, Hnutí Brontosaurus nebo rodinné centrum Mateřídouška, všude tam se angažuje Věra Konůpková, lektorka ekologických programů.

Můžeš v krátkosti představit Toulcův Dvůr a jeho aktivity?

Zájmové sdružení Toulcův dvůr tvoří 4 neziskovky: SRAZ, Botič o.p.s. (dříve Základní článek Hnutí Brontosaurus Botič), Mateřská škola Semínko a Envira.
Probíhají tu zájmové kroužky pro děti, programy se zvířaty, ekologické výchovné programy, vzdělávací programy pro pedagogy a spoustu dalších.
Celkem tu pracuje asi 70 lidí. Zajímavé na tom je, že každý si jede to svoje, ale je dobrá vůle, aby všechno fungovalo jako jedna organizace. Ne vždy se zadaří, ale každý má snahu, aby se to domluvilo na všech stranách správně.

Vystudovala jsi obor pozemní stavitelství a architektura na ČVUT. Využíváš tyto znalosti při své lektorské práci?

Teď je využívám asi poprvé, protože děláme altánek, tak můžu dělat chytrou. (smích)
Já jsem byla 10 let ve stavební projekci. Tady oproti tomu děláš od pucfleka po nevím co, je to takové pestřejší, lepší.

Hodně se věnuješ ekologii, jsou velké rozdíly mezi vzděláváním dospělých a děti v tomto směru?

U dospělých to musíš mít více promakané, ale můžeš rozebírat různé strategie, je to o detailech, U dětí ti stačí jenom ťuknout a nepotřebuješ takovou přípravu, dokáží se lépe nadchnout pro hru a vymýšlení nějakého řešení. Nejhorší je to 12+, tam se můžeš rozkrájet a stejně je to někdy na nic. (smích). Ale o to důležitější to je.

Pod hlavičkou Hnutí Brontosaurus už poměrně dlouho opravujete hrad Lukov. Vrací se vám tam hodně lidí?

Letos to bylo 20 let, kdy jsme na Lukově začali, máme výročí. Jo jo, jsou tam lidi, co jezdí už třeba 30 let, takže dneska už mají někteří 50 let a jezdí i část jejich dětí.

Kdybys měla dát jednu radu začínajícím organizátorům, něco, co bys sama ráda věděla, když jsi začínala, co by to bylo?

Nenechat se odradit. Být stále dobře naladěn. Ne vždy se všechno povede, ne vždy je odezva pozitivní, ale já vždycky říkám, že když něco děláš a jsi přesvědčený o tom, že to děláš správně, tak to svoje z té druhé strany si tě najde.

Máš nějakého svého hybatele kterého obdivuješ?

Iva Veselá Benešová, má 4 děti a má spoustu nápadů. Ta mě oslnila, to je člověk mé krve. A proto jsem, kde jsem.

Co tě k práci motivuje?

Zpětná vazba. To je to co tě táhne dál, když vidíš, že to má nějaké pozitivní výsledky, že se dějí nějaké změny.