Sestavte si „nerozbitný“ tým

Jitka Jakubičková

Pokud projíždíte na Severu Čech Vratislavicemi nad Nisou, nelze přehlédnut krásnou industriální stavbu – Zauhlovačku-Vodárenskou věž.
Zrovna tak nelze přehlédnout aktivity Jitky, která vdechla této technické památce život.

Jitko, můžeš nám říci, jak tento šílený projekt začal? Neukrojila sis příliš velké sousto?

Myslím si, že srdeční projekty nemají svůj přesně datovaný začátek. Mohu říci, že architekturu, design, umění a řemeslnou tvorbu mám ráda odjakživa. Studiem uměleckých oborů a kontaktem se zapálenými lidmi se moje láska k těmto oborům lidské činnosti prohlubovala a touha zbudovat vlastní kulturně-umělecké centrum sílila. Miluji atmosféru opuštěných budov a jejich historii. Poctivá práce, jedinečné nápady a originální prvky těchto dávno zapomenutých objektů mě vždycky lákaly. Jednoho dne, byl to rok 2015, jsem se začala zajímat o konkrétní unikátní a chátrající budovu, která do té doby nezajímala ani její vlastníky. Byla to zauhlovací a vodárenská věž v areálu firmy Intex ve Vratislavicích nad Nisou. Právě tato obec, která leží mezi Libercem a Jabloncem n. N., je mým domovem. Krátce po získání věže do pronájmu byla prohlášena kulturní památkou a tehdy vznikl projekt Zauhlovačka. Nemyslím si, že bych si ukrojila příliš velké sousto. Mám u sebe dva spolehlivé muže a společně tvoříme spolek AvantgArt. Mnohdy to není jednoduché, jelikož máme všichni svá vlastní zaměstnání, ale díky odhodlání a pomoci dobrovolníků se nám daří vést projekt dál.

Co tě na této stavbě tak fascinuje, proč to děláš?

Na Zauhlovačce mě fascinuje především její jedinečnost, poctivost, umístění a krása. Věž je podle ručně psané kroniky firmy Bytex jednou ze čtyř na světě. Byla postavena poctivě, tedy tak, jak se dnes už nestaví. Původně měla být také rozhlednou a tím je její umístění přímo v centru města unikátní. Budova už nikdy nebude sloužit jako zásobárna uhlí a vody pro továrnu, ale jednou by se v rámci plánovaného kulturně-uměleckého centra mohla stát právě tou zamýšlenou rozhlednou. A když se na ni chvíli díváte, poznáte detaily, které jsou dodnes zřetelné a které z ní dělají zapomenutou perlu architektury na severu Čech. Nejen tyto důvody stojí za naší snahou zachránit tento unikátní skvost.

Společná práce na čemkoliv vyžaduje hodně elánu, energie, spolupráci lidí, jak se ti daří lidi inspirovat, dávat dohromady a motivovat?

Za svého působení v řemeslně-uměleckých kruzích jsem poznala mnoho zajímavých lidí. Ale jen někteří byli natolik zapálení, aby byli schopni vést, motivovat a stmelovat. Proto si myslím, že záleží na dvou důležitých věcech: osobnosti lídra projektu a na srdci projektu samotného. Chceme lidem ukázat, že budování komunity obce v souvislosti se záchranou chátrající památky má smysl. Lidé totiž nejen že poznají mnoho nových přátel, ale pomůžou také dobré věci. Každý si tedy v našem projektu najde to svoje. A výsledkem je čilý ruch na sociálních sítích, na kterých nyní působíme především. Právě zde (Facebook Zauhlovačka) se sdružují nejrůznější lidé (politici, důchodci, rodiče, studenti, podnikatelé, umělci a další), kteří chtějí být součástí našeho projektu.

Jak se k tvé aktivitě postavili přátelé/okolí/ majitel/město a úřady vůbec?

Až překvapivě kladně, za což jsem velmi vděčná. Samotní majitelé nám věž pronajali za symbolickou částku, město nám hodně pomohlo při svozu odpadu z věže, desítky dobrovolníků se zapojily nejen do úklidů objektu, ale i do pořádání veřejných akcí v areálu a památkáři nám zatím vycházejí vstříc. Zapojily se i nejrůznější firmy, které nám pomohly ať už finančními příspěvky na náš transparentní sbírkový účet (2301006050 / 2010), sdílením, reklamou nebo šířením informace o nutnosti pomoci dalších dobrovolníků. Nejdůležitější je však přispění mé rodiny, bez které bych takto velký projekt vést nemohla. Můj bratr se stará o média, fotografie a filmy o našem počínání a můj manžel mi pomůže s čímkoliv, co je právě potřeba, a jeho zručnost a technická zdatnost jsou neocenitelnými pomocníky při práci na projektu.

Jaká je tvoje (další) vize tohoto projektu?

Rádi bychom z věže vytvořili ve své podstatě jedinečné kulturně-umělecké centrum. Celkem 4 patra věže včetně přízemí nám umožňují vytvořit pestré zázemí pro zábavu, umění, kulturu i „všední den“. V přízemí bychom rádi vybudovali „místo pro setkávání“, jehož součástí by byl bar, pódium a toalety. První patro, které je nejprostornější, je určeno pro pořádání výstav, vernisáží, prezentací, kurzů a prostorově náročnějších akcí. Třetí a čtvrté patro na sebe navazují technickým řešením násypníku (dříve se zde skladovalo uhlí) a tak mohou být určena nejen k zábavě, ale i k vytvoření informační galerie, popisující bohatou historii celého areálu. Prosklené čtvrté patro je pak nejvhodnějším místem pro zbudování rozhledny, jelikož vyhlídkovou plošinu s anténami z bezpečnostních a technických důvodů použít nemůžeme. Plány máme veliké, ale hodně bude záležet na tom, jak se k tomu bude stavět okolí a další zúčastněné úřady.

Je pro tebe důležitý výsledek nebo cesta k němu?

Obojí. Podaří-li se nám otevřít věž široké veřejnosti na pravidelné bázi, stane se věž součástí života města a náš cíl tak bude žít dál, stane se cestou. A proto si myslím, že je důležité nejen znát cíl a odhodlaně jít za ním, ale vytvořit pevné základy cesty, která k jeho naplnění vede. Nebudeme-li se starat o společnost, do jejíchž životů věž přímo či nepřímo zasáhne, užije si cíl jen hrstka skalních příznivců. Proto bychom rádi zapojili co nejvíce odhodlaných lidí, aby se věž stala opravdovou kulturně-společenskou základnou severních Čech. Chybí nám totiž místo pro setkávání bez rozdílu věku, profese nebo zájmu. Věřím proto, že Zauhlovačka se stane symbolem.

Určitě by bylo fajn mít kolem sebe více hlav a rukou… Jak by se případný zájemce mohl zapojit do tvého projektu?

Do našeho projektu se může zapojit opravdu každý. Stačí jen napsat nebo zavolat. Potřebujeme zručné řemeslníky, elektrikáře, opraváře, instalatéry, zedníky, kováře či truhláře. Potřebujeme dobrovolníky, kteří se nebojí práce. A to i administrativní nebo té, která je spojena s webem, na kterém právě pracujeme. Jsme si vědomi toho, že je také potřeba něco nabídnou na oplátku. Jsme nezisková organizace, ale o naše úsilí je již nyní zájem. Několikrát o nás proběhla reportáž ve zprávách známých českých televizních stanic, byly o nás napsány články ve významných českých novinách či časopisech a popularita našeho úsilí na sociálních sítích roste. Prostor pro vzájemnou výpomoc tedy je. Avšak pravdou zůstává, že projekt Zauhlovačka slaví teprve rok své existence a v úplných začátcích je těžké nabízet, když ještě není co. My však nezapomínáme a právě ti, kteří nám pomohou nyní, tedy v době, kdy nemůžeme nabídnout tolik, kolik bychom si přáli, zůstanou nejsilnější základnou pro další rozvoj věže a naší spolupráce. Na transparentní sbírkový účet může přispět opravdu každý a sledovat, co je z darů nakupováno. Nejjednodušší je sledovat náš web resp. facebook, kam pravidelně přidáváme nejrůznější informace nejen o možné konkrétní pomoci, která vede k cíli zpřístupnění věže.

Lidi, kteří budou číst tento článek, tvé povídání jistě nadchne. Mohla bys dát pár rad těm, kdo by chtěli zkusit něco podobného?

Věřím, že nejdůležitější radou, kterou můžu začínajícím srdcařům v jakémkoliv odvětví lidské činnosti nabídnout, je: sestavte si „nerozbitný“ team. Spolehlivost je vzácná a není vidět na první pohled. Často se hodně mluví, ale málo činí. Obezřetnost je na místě a pro růst projektu je nezbytná, ať už je projekt jakkoliv velký. Věřím, že dokud se člověk řídí srdcem, vlastním talentem a jasnými cíli, nemůže neuspět. Ale sám to nezvládne, a tak je spolehlivost tou nedůležitější vlastností, kterou nacházím u další dvou členů mého týmu bezezbytku.

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti hodně fajn lidí kolem sebe.