Zvířata dokážou oplácet lásku štěstím celé rodině

Zuzana Pětníková

Spolek Šanci zvířatům jsem poznal na jedné přednášce v Kino Varšava Liberec, do té doby mě „Svět zvířat“ míjel. Vůbec jsem netušil, jaké nepravosti se dějí v této oblasti a kolik nadšenců s tím chce a může něco dělat. Ovšem nejen nadšenci ale i my minimálně svým ne-lhostejným přístupem můžeme leccos změnit. Přitom stačí tak málo na začátku – být dobře informován a nezavírat oči.

Zuzko, prosím představ Váš spolek ve zkratce.

Spolek Šance zvířatům pomáhá opuštěným, zanedbaným, odloženým zvířatům v nouzi. Fungujeme hlavně na Liberecku a to na bázi domácí péče. Zvířata tak nejsou na jednom místě, v prostředí, jako je útulek, ale u našich „dočaskářů“ doma. Zde si mohou zvyknout na běžný chod domácnosti, lépe se socializují a také lépe poznáme jejich povahu. O zvířata se tak staráme plně individuálně. Také máme další projekty, jako je kastrační program pro venkovní kočky nebo osvětový web Stop množitelům. Vše o nás se dozvíte na našich webových stránkách www.sancezviratum.cz.

Co byl první impuls ke vzniku Šance?

Šance vznikla na popud lidí, kterým zde chyběla organizace tohoto charakteru. Jedná se o lidi, kteří měli již zkušenost z jiných spolků a měli potřebu utvořit podobnou organizaci tady u nás na severu. I když zde máme útulky, případů, kde je třeba pomáhat, je bohužel stále hodně a některé případy by útulky ani řešit nemohly, například odebírání psů z množíren. Pro ty je prostředí útulku například moc stresující. Já jsem se k Šanci zvířatům připojila o pár měsíců později. A dnes již fungujeme 4. rokem. Spolek spoluzakládala naše předsedkyně Františka Zverková, která byla jedna z těch, kteří dodali ten první impuls.

A jak to bylo dál ?

Za vším stojí tvrdá práce náš všech, nejen členů, ale i dobrovolníků. Z počátku jsme hodně věcí dotovali ze svého, jezdili se stánkem, aby bylo vůbec na zaplacení veterinární péče. Museli jsme si také vybudovat pověst, jelikož podobných spolků existuje opravdu hodně. Od začátku nebyla nouze o případy pomoci zvířatům v nouzi, ale abychom mohli pomáhat, museli jsme získat dárce a podporu. To vše se nám postupně daří. Časem jsme se také začali věnovat osvětě ohledně takzvaných množíren a před 2 roky jsme zahájili aktivní kastrační program venkovních koček na Liberecku. Snažíme se o osvětu, pokud jde o práva zvířat, snažíme se pomáhat i psům, kteří jsou například u bezdomovců, nebo spolupracujeme se spolkem Most k Naději – pomáháme zajišťovat veterinární ošetření psům jejich klientů. Vybudovali moc pěknou kočičí karanténu. Je toho tedy opravdu hodně a nikdy se nenudíme.

Přináší Vám tato Vaše činnost radost? Nebo proč to vlastně děláte ? – oblíbená otázka projektu Šílení

Já doufám, že nám všem ano. Ale také musím říct, že je za tím spousta volného času, který musíme obětovat (normálně pracujeme, naší jedinou prací není spolek), mnoho vydaných sil a i vyčerpání. Ale vždy to za to stojí. Jsou to lidé, kvůli nimž se zvířata ocitají v nouzi. Zvířata dokážou oplácet lásku štěstím celé rodině. Vidíme, že naše práce má smysl a to nás nakopává dál.

Jak důležité je pro Vás „PR“ a co byste poradili ostatním, kteří začínají s nějakým projektem a rádi by změnili cokoliv k lepšímu?

Ano, PR pro nás důležité je. Nebýt propagace určitě se nám nedaří tak dobře nacházet nové domovy, sponzory a dárce. Bez kvalitního PR nemůže dnes podle mého žádný spolek fungovat. Dárci mají být informovaní o chodu spolků, mají mít právo vědět, jak je nakládáno s jejich penězi, mají právo znát informace o stavu zvířat.

Určitě zažíváte i těžké chvíle, jaké jsou a jak se s nimi vyrovnáte?

Jsou, a každý z nás se ve spolku se s nimi vyrovnává po svém. Na relax, ale moc času není.

Jak Vám mohou pomoci případní zájemci ? A co případně mohou udělat lidé z jiné části Česka?

Určitě stále hledáme „dočaskáře“, momentálně hlavně pro větší plemena psů, pro něž se nám hůře hledá dočasná péče. Dále dobrovolníky na prodejní akce na náš stánek, ale také dárce, kteří by nás pravidelně podporovali. I malý pravidelný dar například 100 Kč pro nás znamená zajištění provozu a pro vás to znamená ochudit se například o 3 piva za měsíc. Pokud byste se nás rozhodli podpořit, můžete přispět na náš transparentní účet: 2500383983/2010 nebo i nákupem na našem e-shopu. Přijímáme i materiální dary, zde ale prosíme nás nejprve kontaktovat, například marketingové značky granulí jsou pro naše svěřence nevhodné atd. Je proto dobré se zeptat, co by se nám například teď hodilo. Momentálně také hledáme prostor – statek či vetší pozemek, kde bychom mohli vybudovat depozit pro zvířata. Pokud by někdo o nějakém prostoru v okolí Liberci věděl, budeme rádi za informace na kontakt@sancezviratum.cz.